Bilet: Seyehat belgesine verilen isimdir. Havayollarında bilet alan misafirler uçuştan; iç hatlardan en az 1 saat dış hatlardan en az 2 saat önce havalimanında olmak zorundadır. Çünkü uçuşa kayılacağını bildirmek, koltuk seçimi ve bagaj teslimi yapmak zorundadır.Bu saatler havayollarına göre değişiklik arz edebilir.

 

Tek Yön: Bir noktadan başka bir noktaya gidiş / İstanbul-Trabzon

 

 

Gidiş Dönüş:Varış noktasından seyehatin başladığı noktaya dönüş / İstanbul-Trabzon-İstanbul

 

Çoklu Uçuş: Birden çok noktadan gerçekleşen seyehat / İstanbul-Trabzon-Erzurum-Ankara / İstanbul-Trabzon-Erzurum-İstanbul

 

Check-in: Koltuk seçimini yapıp uçuşa katılacağınızı bildirdiğiniz işlemdir; bu durumda koltuğunuzu ayırmış olursunuz ve yeriniz garanti olur.

 

Kontuar: Uçuşa katılacağını koltuk seçimini ve bagaj teslimin yapılacağı birime verilen isim. Havalimanlarınada her havayolu için ayrı kontuarlar bulunur. Son zamanlarda bagajı olmayan yolcular için biniş kartınızı alabileceğiniz self-check'in kiosk'ları yaygınlaşmaya başlamıştır.

 

Overbook: Fazla bilet satışı, 200 koltuk kapasiteli uçağa 210 kişilik bilet satışının yapılmasıdır. Bu durumda uçağa ilk gelen (check-in yaptıran) 200 kişi biner.Elinizde bilet olmasına rağmen uçak dolu olduğu için sizi uçağa almazlar. Bu kişiler tazminat alırlar ve sonraki uçuşlarla seyehat ederler, bu uçuşa kadar olan tüm masraflar (konaklama, yeme-içme, konaklama yerine ulaşım) havayolları tarafından karşılanır.

           Mutlaka gitmek isteyen kişiler ilk 200 içinde olup tazminat olmak için sonraki uçuşu kabul eden kişi ile yer değiştirebilir.

 

©Tüm hakları etyaturizm.com'a aittir.